Trenutno nema slike!
kori. (4. februar 2012.):::
ukratko o umacima
Sastojci::
Umaci poboljšavaju apetit i čine jela ukusnijim, hranljivijim i sočnijim; Serviraju se uz meso, povrće, testeninu i pirinču, kao hladni I li topli.
Osnovno pravilo je da se topli umaci se služe uz topla mesa, testenine, pirinač, krompir i slično,a hladni umaci uz hladna jela od mesa, ribe, povrća. Topli umaci se pripremaju sa zaprškom, dodavanjem vode
i namirnice od koje pravimo umak, recimo: luk, paradajz, ren, krastavac i sl. Neki umaci pripremaju se sa svetlom zaprškom, a neki sa tamnijom.
Vazno je napomenuti da se zaprška prvo zalije sa malo hladne vode, pa onda sa toplom, da se ne bi stvorile grudvice.Ako se grudvice pojave treba umak ispasirati. Mera po osobi je oko 1 dcl umaka.
Priprema:
Zaprška jedan od glavnih sastojaka variva, ali isto tako ona je i osnov svakog umaka. Od dobro spremljene zaprške zavisi ukus spremanog umaka. Da bi umak bio dobar, treba znati dva pravila: mast, ulje ili puter za zaprške moraju biti na šporetu dobro zagrejani. Samo u zagrejano ulje stavlja se brašno da se uprži. Prema zapršci, umaci se dele na umake bele, svetle boje i na umake tamnije boje. I u jednom i u drugom slučaju brašno se mora dobro upržiti, jer od neuprženog brašna umak dobija loš ukus. Na uprženo brašno polako dolivati mlaku supu i vodu. Umaci koji se nalivaju mlakom supom svakako su ukusniji, ali i kada se doliva običnom vodom, umak može da bude veoma ukusan. Ako na već spremljenom umaku ispliva masnoca na površinu, znači da je dobro spremljen.
Umaci koji se služe uz govedinu iz supe obično se prave od belog i crnog luka , peršuna, mirođije, kiselih paprika, kapre, ogroza, višanja, kuvanog i presnog rena, paradajza itd.
Umaci koji se služe uz divljač pripremaju se od raznovrsne zeleni, soka u kome se meso peklo, od kisele pavlake i limuna.
Hladni umaci uslovno se dele na umake kojima su glavni osnov žumanca i ulje . U celom svetu oni imaju opste ime majonezi.
Majonezi mogu biti kuvani i nekuvani. Za spravljanje nekuvanih majoneza glavna pravila su: da jaja budu sveža, da ulje bude dobro, a i jedno i drugo iste temperature. Pravilo je i da se ulje u početku mućenja jaja dodaje sasvim postepeno. U gotov majonez stavljati sok od limuna ili mirišljavog sirćeta, a kao dodatak usuti i senf koji pospesuje ukus majoneza.
Za kuvani majonez takodje su bitna sveza jaja( zumanca), dobro ulje i kuvanje na pari. Dok se kuva pozeljno je mucenje zicom. I to je osnova, kasnije po zelji I u zavisnosti od recepta dodaje mu se razni dodaci.
Pored ovih umaka imamo jos umake od raznog povrca graska, rena, spargle, sargarepe gde se dodaje ulje i sirce. I jos jedna grupa umaka, koje mozemo nazvati slatki umaci koji se prave od juznog voca, jagodicastog voca i sl. pikantni su i odlicno idu uz divljac i govedinu.
U nasem narodu umaci se jos nazivaju i sosovi ili prelivi, ali najtacniji naziv za njih su umaci.
autor recepta:
tanjaOvaj recept otvoren je
4042 puta.
Подели