Trenutno nema slike!
zayat (25. jul 2010.):::
Opšta uputstva
Sastojci::
Naslov ne treba da vas zavara jer, pored osnovnih saveta i pravila za pripremanje jela, i iskusniji će se mnogo čega podsetiti a nadamo se i obogatiti svoje kulinarsko umeće. Pored toga što su recepti jednostavni za pripremanje, videćete da se radi i o vrlo ukusnim specijalitetima koji se svrstavaju i u zdrav način ishrane.
Priprema:
PRIPREMANJE POVRĆA
Najveća greška u pripremanju povrća je predugo kuvanje jer tako, pored izgleda i boje, povrće guoi i dragoceie vitamine i minerale. Znači, povrće treba kuvati sto je moguće kraće, toliko da ga treba osetiti pod zubima kada se zagrize.
Kuvanje na pari
U lonac sipati malo vode i kada provri, u njega staviti rupičasti uložak sa očišćenim i isečenim povrćem tako da povrce ne bude potopljeno u vodi. Poklopiti i kuvati na srednjoj temperaturi dok ne bude kuvano „na zub", kako to Italijani kažu.
Kuvanje u pećnici
Očišćeno i na veće komade isečeno povrće staviti u podmazanu vatrostalnu posudu, odozgo poprskati ulje m i začin ima, prekriti aluminijumskom folijom i unaokolo je pričvrstiti uz ivice posude i kuvati na 200°.
Dinstanje
Očišćeno, oprano i iseckano povrće spustiti u šerpu u kojoj je zagrejano ulje i uz mešanje ga malo propržiti. Naliti s pola čaše vode, supe ili mleka, poklopiti i kuvati dok tečnost ne ispari.
Dinstanje na kineski nacin
Oprano, očišćeno i sitno iseckano povrće sa začin ima uz neprestano mešanje pržiti toliko da ostane rskavo.
Barenje
U šerpu ili lonac s ključalom vodom spustiti povrće i, kada voda opet proključa, smanjiti vatru i skuvati ga „na zub!.
U ovom slučaju posudu ne treba poklapati: na taj način povrće neće promeniti ni boju ni ukus. Količinu vode treba odrediti prema količini povrća, odnosno treba da je bude toliko da povrće u njoj jedva ogrezne kako se ne bi gubili vredni sastojci koje sadrži. Vodu od barenja povrća treba iskoristiti za pripremu supe, čorbe, rizota. Obareno i oceđeno povrće služiti sa prelivima ili začin ima po želji.
Prženo povrće
Očišćeno, oprano i isečeno povrće uvaljati u testo od brašna i jaja, poprašiti ga brašnom ili umočiti u jaja i uvaljati u prezle, pa pržiti na dosta zagrejanog ulja da porumeni i bude rskavo. Posoliti pred samo služenje
Zapečeno povrće
Oprano, očišćeno i na pari skuvano ili obareno povrće dobro ocediti. Umešati u ne previše gust bešamel sos i sve izručiti u vatrostalnu posudu podmazanu buterom. Posuti struganim sirom i peći na 175°C dok odozgo ne porumeni.
Pire od povrća
Kuvano ili bareno povrće dobro ocediti, pa ga u mikseru izmešati sa mlekom ili supom (količina zavisi od željene gustine), ili ga propasirati pa u njega umešati supu, mleko i začin e. Pripremljen pire vratiti na vatru tek toliko da, uz mešanje, nakratko provri (da baci po dvatri ključa).
Zamrznuto povrće
Ne treba ga odmrzavati već u zamrznutom stanju spustiti u ključalu vodu ili na zagrejano ulje pa dalje pripremati kao sveže.
Povrće s mlekom
Za ovakav način pripremanj najpogodniji su šargarepa, boranija, tikvice, spanać, krompir, karfiol i bundeva. Na jednu šolju seckanog ili struganog povrća dodati 4-5 kašike mleka i staviti u posudu sa masivnim dnom. Poklopiti i na tihoj vatri kuvati dok povrće ne omekša. Po želji propasrati.
autor recepta:
opasnicaOvaj recept otvoren je
7342 puta.
Подели