POČETNA RECEPTI FOTO album KORAK po KORAK MAGAZIN PRIČAONICA



HOME ||| MAGAZIN ||| zdravlje
2006-08-08

Djumbir

(Zingiber officinale R)

 Da djumbir ima magično dejstvo tvrdili su još pre 3000 godina istočnjački lekari.
 Lukovice začina djumbira su se još pre više od 3000. godina gajile u tropskim predelima jugoistočne Azije, a nešto kraće u Indiji.
 500. godina p.n.e. u spisima Konfučija pominje se i djumbir.
 Rimljani i Grci su se sa ovim začinom upoznali preko arapskih trgovaca. Verovatno je da su Rimljani na svojim vojnim pohodima doneli djumbir u Veliku Britaniju.
 Pošto se djumbir lako gaji, raširio se relativno brzo. U 14. veku je djumbir, posle bibera, bio drugi najčešće korišćeni začin.
 Koren djumbira

 Djumbir je tropska začinska biljka koja veoma podseća na trsku. Biljka naraste do jedan metar visine, njeno korenje je mesnato kao prst debelo do 20 cm. dužine i veoma aromatično.
 Sadržaj eteričnih ulja se kreće između 1 i 3 %. Njihov sastav u velikoj meri varira u zavisnosti od porekla biljke.Za ljutinu đumbira su u prvom redu odgovorni fenolski ketoni kao zingeron i gingeroli. Gingeroli deluju antioksidativno, ali su termički nestabilni. Celokupna ljutina se iz djumbira kao začina može ekstrahovati putem etanola.

 Njegova lekovita svojstva su zaista mnogobrojna. Za lek se koristi koren.
 Ima antisepticko dejstvo i smiruje kašalj zbog čega se koristi kao dodatak toplim napitcima tokom zime. Stimuliše perifernu i uopšteno cirkulaciju, zagrejava, otklanja grčeve i spazme, stimuliše funkciju jetre, snažan je antioksidans. Koristan kod uklanjanja edema, napada vrućine, raznih mučnina.U kombinaciji sa drugim biljkama pojačava njihovo dejstvo.
 Sadrži visok procenat enzima koji pomažu varenje mesa, mesnih preradjevina i mlečnih proizvoda i ubrzavaju razgradnju proteina. Prirodan je lek koji snižava nivo triglicerida i lošeg holesterola u krvi.
 Eterično ulje ove biljke stimuliše nervni sistem i oslobađa od napetosti, pa ako želite da se oslobodite stresa problem će rešiti udisanje isparenja samo nekoliko kapi ovog ulja. Ako ne možete da ga nabavite, zapalite parče korena i oslobodiće se eterično ulje!Kandirani djumbir

 Svež djumbir i sušen djumbir su savim raliciti po svojstvima, kao da su u pitanju dve razlicite biljke.

 U kineskoj medicini sušen djumbir je poznat kao Gan-Jiang a svez koren kao Sheng-Jiang. Svež koren se koristi za pojačanje znojenja i izbacivanje toksicnih materija iz organizma.
Sušen koren, koristi se za stomačne bolesti, dijareju, reumatizam, kasalj itd. Snazan je antikoagulans (sprecava ugrušak krvi), sprečava mučnine. Izvrstan je lek protiv migrene. Deluje antireumatski i protiv artritisa. Efikasan je protiv virusa gripa.

 Novija ispitivanja u Australiji pokazala su da djumbir (supstanca gingerol) ubrzava metabolizam podstičući tkivo da potroši 20% više kalorija nego uobičajeno.

 Istraživanja Medicinskog centra u Majamiju (sprovedena na 200 pacijenata obolelih od artroze) pokazuju da koren djumbira ublažava bolove u zglobovima. Ako se redovno uzima, suzbija hronični umor, poboljšava pamćenje, a zbog stimulativnog svojstva nije poželjno uzimati ga uveče pre spavanja jer može izazvati nesanicu. Djumbir ima i delovanje kao blagi afrodizijak.

 U kulinarstvu
 Korisno je znati da se njegova ljutina pri skladištenju na temperaturi od 12,5 C petostruko povećava; medjutim, njegova se boja menja.
 Djumbir takođe poseduje i proteolitičke enzime koji cepaju kazein i kolagen. Primera radi, na taj način se mekoća mesa značajno povećava. U svakom slučaju treba imati na umu da se ovo dejstvo gubi na temperaturama većim 70 C. Kao začin koristi se svež ili suv, ceo, mleven i kandiran.
 Može se upotrebiti u pripremi peciva, slatkiša, kompota, likera,piva mešavine začina (kari), jela sa mesom, za kandiranje, za marinade, azijatska jela sa pirinčem, čokolada, supama od živinskog mesa, pečurkama.
 Svež djumbir može da se održi u frižideru do 3 nedelje. Veće količine neoguljenog djumbira možete zamrznuti, i tako zamrznut lako se deli, guli i renda. Najbolje je u jela stavljati svež, ogulite ga izrendajte ili naseckajte i tek pred kraj kuvanja dodajte ga jelu, tako će jelo imati blagu aromu, ne tako ljutu.

 Pivo od djumbira - Ginger beer I
 Sastojci: 1,5 l mineralne vode, 4 limuna, žuti šećer, 1 djumbir veličine 3-4 cm, sveži listovi nane.
 Priprema: U većoj činiji narendajte djumbir i koricu od 2 limuna. Dodajte i sok od 2 limuna, promešajte. Zasladite žutim šečerom po želji i ostavite par minuta da se mirisi izmešaju, zatim dodajte sok od preostala 2 limuna i mineralnu vodu i izmešajte. Tečnost procedite i stavite u frižider da se hladi. Služite hladno, garnirano sa par listića sveže nane

 Pivo od djumbira II
 Sastojci: 1 kg šećera, 1kg meda, 150gr mlevenog djumbira, 50ml vinskog sirćeta, 2,5 l vode, 3 žumanca, 30gr kvasca, 1 limun.
 Priprema: Pomešajte šećer i med, dodajte sok i rendanu koricu limuna, djumbir, sirće i sve dobro izmešajte. Ulijte proključalu vodu. Kada se tečnost prohladi umutite žumanca sa kvascem i izmešajte u tečnost. Poklopite i ostavite 2-3 dana na toplom mestu, zatim procedite i izlijte u flaše, držite na hladnom.

 Kuglice od djumbira
 Sastojci: 1 kašikica djumbira u prahu, 1 kašika meda.
 Priprema: Izmešajte med i djumbir i od toga pravite male kuglice. Jedite ih na svaka 2 sata. Odličan su lek protiv bolova u grlu.

 Kandirani djumbir
 Sastojci šećer. 500gr svežeg djumbira.
 Priprema: Oprati i oljuštiti đumbir, pa ga onda iseckati na komadiće približne veličine. Staviti ga u šerpu i preliti vodom da ogrezne. Kuvati na tihoj vatri oko 30 minuta, tj. dok ne omekša. Ocediti ga, izmeriti i staviti u posudu, pa dodati istu količinu šećera i 3 kašike vode. Kuvati na tihoj vatri dok đumbir ne postane proziran i tečnost ispari. Onda na još nižoj tempearturi kuvati stalno mešajući dok ne postane skoro suv. đumbir, zatim, uvaljati u šećer u prahu tako da svaki komadić bude prekriven šećerom. Rasporediti komadiće na tacnu i ostaviti da se ohladi na sobnoj temperaturi. Kad se sasvim ohladi staviti ga u staklene tegle i dobro zatvoriti.

 Liker od djumbira
 Sastojci: 60gr svežeg djumbira, 8 jezgra oraha, štapić vanile, 250gr žutog šećera, 7 dl votke.
 Priprema: Oguliti djumbir i iseći ga na kolutove, pa pomešati sa 8 jezgara oraha, štapićem od vanile i žutim šećerom. Promešati i sipati u teglu. Dodati votku poklopiti i držati oko 2 nedelje. U medjuvremenu ponekada ga promućkati. Posle toga ga procediti, izliti u flašu i konzumirati.

 čaj - kod izostanka menstruacije
 Sastojci: 1 čajna kašika djumbira. ½ l vode.
 Priprema: Preliti vrelom vodom djumbir i ostaviti da se malo prohladi poklopljen. Piti 3-4 šolje ovog čaja dnevno u mali gutljajima. Tretman bi trebao da traje 2-3 meseca dok se menstruacija ne normalizuje.
Tatjana Stanić

Ovaj tekst pročitan je 47780 puta!


Poslato 5 komentara





HOME ||| zdravlje

Ime:
Šifra:

   Novi član?    Zaboravljena šifra?
Prijavi se na mejling listu
MAPA SAJTA
Pretraži:
RECEPTE
SLIKE
KORAK po KORAK
Magazin
Arhivu

Pošalji recept/sliku






© 2005 - 2024 Gastronomija.info, | [Marketing] | [Kontakt] | [Impresum] | [Pravila korišćenja] | [Mapa sajta] |

SK Programi prave
Sva prava zadržana ||| All rights reserved
asistent
X gost :: 23. 11. 2024 u 16:23:47

- Moj profil
- Moj avatar
- Svi moji uneti sadržaji
- Moje slike
- Moji recepti
- Moji recepti sa slikom
- MOJ KUVAR
- MOJ BLOG
- Komentari na moje slike/recepte
- Komentari na moje lekcije
- SVI KOMENTARI
- GastroBOOK

- Objavljene slike/recepti od moje poslednje posete
- Podizanje DODATNIH slika