POČETNA RECEPTI FOTO album KORAK po KORAK MAGAZIN PRIČAONICA



HOME ||| MAGAZIN ||| zdravlje
2006-02-11

Ječam

(Hordeum vulgare)
Ječam je jednogodišnja zeljasta biljka, jedna od najpoznatijih inajrasprostranjenijih žitarica. Koriste se zrno i mekinje. U narodu poznat i kao:belo žito, ozimac, ječmak, jačmen . Postoji mnogo vrsta ječma koje se već vekovimakoriste i koje su predstavljale izvor hrane još kod drevnih civilizacija Kine,Egipta, Grčke i Rima, a u zemljama hladnijeg podneblja i danas se obilato koriste.
     Ječam je hranljiv gotovo kao pšenica, ali je zdraviji za ishranu, izuzetno lekoviti važi za jednu od najuniverzalnijih zrnastih struktura. Naučnici su utvrdili da uječmu ima čak 35% nezasićenih masnih kiselina koje smanjuju holesterol u krvi, štonije slučaj ni sa jednom drugom žitaricom. Bogat je vitaminima, naročito vitaminom B12, koga gotovo da nema u namirnicama biljnog porekla, a ima takodje i vitamina E. U ječmu ima: ugljenih hidrata (73,4%), belančevina (11%), masti (1,8%), minerala(kalijuma, fosfora, magnezijuma, kalcijuma, natrijuma, sumpora, gvožđa, mangana, bakra, cinka, kobalta, joda), vitamina A, B, D i E, enzima i drugih sastojaka.
     Pored vitamina B12 posebno se ističe vitamin B5 koji je neophodan za metabolizamugljenih hidrata, masti i belančevina. Taj vitamin ulazi u strukturu koenzima A,koji je zadužen za oslobadanje energije iz ugljenih hidrata i igra važnu ulogu umetabolizmu masti, zbog čega ječam i ima onaj poznati učinak zagrejavanja. Sadrziveliki postotak nezasićenih masnih kiselina i time doprinosi snižavanjuholesterola u krvi.
     Ukoliko ostavimo ječam da proklija, njegova je nutritivna vrednost biva veća.
     Zbog svih tih osobina on ima mnogobrojna lekovita svojstva. Pored zrna ibrašna koriste se mekinje, ječmena vodica, sirup, kaša, pivo od ječma (s dodatkomhmelja i kvasca) i oblozi za spoljnu upotrebu. Ječam je lako svarljiva namirnica, ipotpomaze razbijanju nagomilanih proteina i masti životinjskog porekla uorganizmu. Takodje je dobar za pročišćavanje kože.
      Bez obzira u kom obliku jedete ječam, je li to kao zrno, pahuljice ili brašno, ječam zadržava svoja svojstva kao namirnica koja smiruje grčeve, deluje umirujuće na probavni trakt, a poseduje i izrazita protivupalna svojstva. Bogat je proteinima i fosforom, a spada i u tzv. "galatogene" namirnice, koje stimulišu lučenje majčinog mleka kod dojilja. Ječam stimuliše i reguliše stvaranje estrogena u organizmu, pa je koristan u pre i post menopauzi, aizvrstan izbor je za sve osobe koje su sklone nastanku osteoporoze.
     
     

Prirodni lekovi na bazi ječma


     Ječam protiv plućnih bolesti
     
     Izmešati po jednu supenu kašiku ječma i vršika borovice pa kuvati u 1/2 litra vode 10-tak minuta. Ostaviti da poklopljeno odstoji još toliko vremena. Procediti, zasladiti s 1-2 kašike meda i piti pola sadrzaja ujutru, na prazan stomak, a pola uvece, pred spavanje.
     
     Sirup od ječma
     
     Protiv lose probave dobro je spremiti sirup od ječma. tavite 250 grama ječenogbrašna u 1 litar vode zagrejane na 50 stepeni, a zatim kuvati 15-tak minuta.Mlako procediti kroz lanenu krpu. Talog koji ostane razrediti s 2 dl toplevode, pomešati i opet procediti. Cedjevini dodati litar vode i 1,5 kilograma meda.Uzimati 1-2 supene kašike sirupa posle jela.
     
     Ječmeni slad
     
     Kad se govori o vitaminima u ječmu, zanimljivo je da se od ječmenog slada, kojise upotrebljava u proizvodnji piva, može dobiti brašno visoke hranljive i vitaminske vrednosti, posebno u vitaminu E i B12 , koji je redak u namirnicama biljnogporekla, a njegovo pomanjkanje u dužem razdoblju može dovesti do ozbiljnih poremećaja u organizmu s teškim posledicama. Slad je bogatfermentima i stoga lako svarljiv, podstiče lučenje želudačnih sokova pa jekoristan u ishrani osoba s obolelim želucem, rekonvalescenata, dece i starijih osoba.
     
     Slad od ječma za stare ljude
     
     Kao i ostale žitarice i ječam ima poboljšana svojstva kada se pusti da proklija.Klice treba oprati, posušiti i istucati u slad. Slad od ječma je odlican lek zastare ljude. Poboljsava sve funkcije organizma.
     
     Supa od ječma
     
      Ako ste hronično umorni ili želite da smršate obavezno unesite u svoj jelovniklekovitu supu od ječma. Ostavite preko noći 250-300 grama oljuštenih zrna ječma uvodi. Sledećeg dana stavite ječam u vrelu vodu i kuvajte ga na tihoj vatri. Dok seječam kuva očistite i sitno narendajte po jedan koren peršuna i šargarepe, manji koren celera, glavicu crnog luka i naseckajte njihova perca. Kuvani ječam sklonite sa vatre i dodajte mu sve ove sastojke, pa začinite s 1 kašikom biljnog ulja, malosoli i kima.
     Neka stoji poklopljeno 10-tak minuta da se u pari sve dokuva.
     
     Salata od ječma
     
     U kuvani ječam dodajte zimi sušeno, kratko prokuvano voće, a leti sezonsko - sveže.
     Prelijte salatu slatkom ili kiselom pavlakom i pospite seckanim lešnicima ili bademima.
     
     Ječam za rastvaranje sluzi u telu
     
     Rastvaranjem sluzi ječam leči plućne bolesti, crevne i druge upale u telu.
     Ostaviti preko noći 1/2 kilograma ječma u 2 litra vode. Ujutru dodati šakunaseckanih suvih smokava. Sve zajedno kuvati na tihoj vatri oko 1 sat. Pije se mlako preko celog dana umesto vode. Pored toga što leči - gasi i žeđ.
     
     Ječam protiv učestalih dijareja
     
     Samleti 6 velikih kašika oljuštenog ječma i staviti u 1 litar ključale vode. Skloniti sa vatre i ostaviti da odstoji 2-3 sata poklopljeno. Posle toga procediti ječam i piti tečnost po šolju pre i posle svakog obroka.
     
     Ječmeni čaj
     
     Poznat kao Mugisha u Japanu i Horicha u Koreji, čaj od prženog ječma vrlo je popularno piće za vruće dane jer je primećeno kako hladi i čisti telo. čajevi nabazi ječma koriste se u lečenju hemoroida, upalnog artritisa i veruje se dasmanjuju toksičnost i nus-pojave radijacije i hemoterapije.
     U narodnoj medicini ovo skromno piće bilo je omiljeno zimi za rešavanje ozeblina i najbolji je lek protiv prehlade i gripa.
     
     Za lečenje groznice (temperature) čaj treba piti hladan. Ječam sadržihordenine, supstancu koja je korisna kod lečenja astme i bronhitisa, tako da možeda donese olakšanje onima koji od toga pate.
     Travari koriste uvarak od ječma za izbacivanje kamenaca i ispiranje bubrega i vekovima su lekari starog sveta preporučivali ječmenu vodu kao prvu hranu za bebei za teške pacijente čiji želuci ne podnose čvrstu hranu.
     Za pripremu ječmenog čaja - zagrejte tiganj (po mogućstvu tučani) dok kap vode ne zacvrći kad kapne na njegovu površinu. Izmerite ječam, stavite u cediljku iisperite ga pod tekućom vodom, pa posle pranja izmedu dva upijajuća papira i tapkajte da se osuši.
     Stavite ječam u tiganj i pržite na suvo, stalno mešajuci drvenom varjačomdok se ravnomerno ne isprži i poprimi zlatnu boju. Zapamtite, ako ga pržite u rerni dobićete napitak sličan kafi. Ako želite zamenu za kafu bez kofeina, pržite ječam dok ne postane smedj. Ohladite i sameljite! Onda ga opet pržite dok ne postane mirisan i vrlo taman - ali ne zagoreo. Koristite ga umesto obične mlevene kafe, eksperimentišuci s količinama dok ne postignete željenu jačinu.
     Kad je ječam pržen sipajte ga u lonac i dodajte kipuću vodu. Pokrijte i kuvajte 15 minuta. Sklonite sa vatre i pustite da odstoji 3 minuta. Iako neki ljudi cede čaj i bacaju ječam, bolji je starinski način - sa velikom kašikom ječma u svakoj šolji čaja.
     Med i limun mogu se dodati za ublažavanje upale grla, a dodavanje kašike morske soli u hladnu šolju čaja od ječma čini izvrsnu vodu za grgoljanje.
      Za običnu ječmenu vodu - stavite 50-60 gr ječma u mali lončić sa 1 l vode.Zakuvajte, smanjite vatru, pokrijte i kuvajte 6 minuta. Procedite kroz gazu, istiskujući sav sok. Ječmena voda je vrlo hranjivo piće koje hladi i pomaže snižavanju temperature.
     Takođe pomaže kod bronhitisa i astme.
Tatjana Stanić

Ovaj tekst pročitan je 20294 puta!


Poslato 1 komentara





HOME ||| zdravlje

Ime:
Šifra:

   Novi član?    Zaboravljena šifra?
Prijavi se na mejling listu
MAPA SAJTA
Pretraži:
RECEPTE
SLIKE
KORAK po KORAK
Magazin
Arhivu

Pošalji recept/sliku






© 2005 - 2024 Gastronomija.info, | [Marketing] | [Kontakt] | [Impresum] | [Pravila korišćenja] | [Mapa sajta] |

SK Programi prave
Sva prava zadržana ||| All rights reserved
asistent
X gost :: 23. 11. 2024 u 16:35:35

- Moj profil
- Moj avatar
- Svi moji uneti sadržaji
- Moje slike
- Moji recepti
- Moji recepti sa slikom
- MOJ KUVAR
- MOJ BLOG
- Komentari na moje slike/recepte
- Komentari na moje lekcije
- SVI KOMENTARI
- GastroBOOK

- Objavljene slike/recepti od moje poslednje posete
- Podizanje DODATNIH slika