HOME |||
MAGAZIN |||
zdravlje 2005-11-20
Lečenje biljem
AROMATERAPIJA
Neki mirisi mogu da znatno poprave raspoloženje, a ujedno čine organizam zdravijim i jačim.
šta je aromaterapija? Aromaterapija je metoda lečenja u kojoj se koriste eterična ulja kao sredstvo za suzbijanje bolesti ili njenih simptoma. Po nomenklaturi, svrstava se u grupu fitoterapije (lečenje biljem).
Obe metode lečenja poznate su odavno, a savremena nauka je detaljno proučila razloge delotvornosti eteričnih ulja na naše duševno i fiziološko stanje.
Kako deluje aromoterapija? (1) Pri prolasku kroz nozdrve, molekuli eteričnog ulja stimulšu nervne završetke čula mirisa (sam osećaj mirisa).
(2) Nerv za osećaj i prepoznavanje mirisa dalje šalje odredjene, kodirane poruke u razne centre u mozgu:
- TEMPORALNOM delu, centar memorije (3)
- TALAMUSU, centar memorije (4)
- HIPOTALAMUSU, centar važnih telesnih funkcija (5)
Hipotalamus primljene impulse dalje prosledjuje HIPOFIZI (6), koja je centar za proizvodnju svih telesnih hormona.
Delotvornost aromoterapije krije se upravo u odnosima moždanih centara i živca za miris.
Aromaterapija najbolje rezultate daje ukoliko se kombinovano primenjuju:
-prostorna difuzija
-masaža
-kupke i inhalacija
-unutrašnja upotreba
Prostorna difuzija: Ovo je jedan od najboljih načina korišćenja eteričnih ulja, a može se izvesti na više različitih načina.
Isparavanje: stavi se nekoliko kapi eteričnog ulja na toplu površinu, kako bi se izazvalo njihovo isparenje, odnosno širenje mirisa.
- Za ovo se mogu koristiti i savremeni uredjaji koji vlaže vazduh i koji imaju funkciju prostornog raspršivanja molekula (mirisa) eteričnog ulja. Ti uredjaji su veoma slični inhalatorima, ozonatorima, osveživačima prostorija ili običnom aparatu za rasterivanje komaraca.
Povoljni dovoljni efekti se postižu sa svega nekoliko minuta zadržavanja u u prostoriji bogatoj aromom eteričnog ulja.
Aromoterapija se posebno preporučuje za lečenje psihičkih problema, pri čemu se prostornom difuzijom postižu najbolji rezultati.
Masaže: Utrljavanjem eteričnih ulja u kožu, njihovi molekuli prolaze kroz epiderm u limfu i krv. Sama masaža, pri tom, pojačava cirkulaciju krvi što dodatno pospešuje prodiranje eteričnog ulja, a time i njegovu delotvornost.
Masaža se primenjuje na raznim delovima tela: grudima, stomaku, leđima, čelu, rukama i nogama.Oči, usta i genitalije treba izbegavati.
Za dobru masažu dovoljno je 20-30 kapi ulja staviti na dlan i masirati obolelo mjesto. Pacijenti kojima je koža osetljiva na korišćeno etericcno ulje treba da ga razblaže maslinovim ili bademovim uljem.
Kupke i inhalacuje: Pri inhalaciji potrebno je u toplu vodu sipati nekoliko kapi eteričnog ulja i udisati sve dok se oseća miris, a kod sauna ili banjanja u kadi treba u vodu dodati desetak kapi ulja, što je sasvim dovoljno za pun efekat.
Unutrašnja upotreba: Unošenje eteričnih ulja u organizam treba obavljati sa izuzetnim oprezom jer postoje mnoge neželjene nuspojave, zbog čega se, uostalom, ovaj način veoma retko koristi.
Pri korišćenju ovog načina neophodno je znati:
- ne sme se preterati u doziranju: 1-3 kapi, 3-4 puta dnevno
- terapija se koristi najviše do tri uzastopne nedelje
- deca mladja 6 godina se ne podvrgavaju ovom načinu aromaterapije. Radi izbegavanja direktne iritacije sluzokože usta, ždrela, jednjaka i želuca, eterično ulje se rastapa u čaši s malo mlake vode (voda ne sme da bude pretopla, jer bi se uništila lekovita svojstva ulja, a i iritacija je jača sa povećanjem temperature). Ulje se, takodje, može pomešati sa malo meda i pojesti.
U pojedinim situacijama (korišćenje van kuće ili u prevozu) dobra metoda razblaživanja je sa sopstvenom pljuvačkom. Kap ulja se stavi na dlan i protrlja, a onda se dlan lagano lizucka. S obzirom da u takvim situacijama ruke nisu bas najčistije, daleko bolje je za to koristiti podlakticu.
Ne preporučuje se istovremeno korišćenje više vrsta terapija, a u praksi se aroma terapija najčešće primenjuje u trajanju od jedne do tri nedelje.
Staniša Krsmanović
Ovaj tekst pročitan je 2320 puta! Zasad nema komentara na ovaj tekst!
HOME |||
zdravlje