HOME |||
MAGAZIN |||
aktuelno 2006-01-28
Kineska Nova godina
Ako ste prespavali početak 2006. iz bilo kog razloga, propust ispravite dočekom kineske 4073. Nove godine, koja nam stiže 29.01.2006. godine, godine Psa po kineskom kalendaru.
Kineska Nova godina je poznata kao Prolećni festival, jer počinje u rano proleće. Početak proslave datira u suviše daleku prošlost, da bi se mogao precizno utvrditi.
Iako ima mnogo nagađanja, svi se slažu, da reč "nian", što znači godina u savremenom kineskom jeziku, označava životinju koja napada ljude uoči nastupajuće lunarne Nove godine.
Prolećni festival je najznačaniji praznik u Kini i po značaju može se porediti sa Božićnim praznicima.
Dan kad počinje praznik određuje se po lunarnom kalendaru a ne po gregorijanskom, tako da datum varira izmedju kraja januara i početka februara meseca.
Slično kao i kod nas, Kinezi svojim bližnjim i prijateljima daraju poklone, tako da trgovci imaju pune ruke posla.
S obzirom da se dolazak Nove godine koristi i za obilazak dalekih rodjaka i prijatelja, ogroman broj ljudi kreće na putovanje, što dovodi do velike cirkulacije u saobraćaju zemlje koja ima 1,3 milijarde ljudi.
Nekoliko dana pre dolaska Nove godine svaka porodica ubrzano i detaljno čisti svoju kuću, kako bi iz nje izbacila nesreću. Ponegde se i stolarija boji crvenom bojom. Vrata i prozori se dekorišu ukrasima od hartije koje tretiraju teme sreće, bogatstva, dugovečnosti i srećan brak sa mnogo dece.
Običaj po kojem Kinezi dočekuju tradicionalnu Novu godinu, u narodu se zove Doživeti, tj. preći u novu godinu.
Kad se proslavlja kineska Nova godina, Kinezi prema starom običaju, lepe na vrata ili po sobama ukrasne slike, nadajući se da će nastupajuća godina njima i njihovim najbližima tako doneti sreću.
Ova vrsta slika lepi se pred dolazak Nove godine i u narednu godinu dana, do sledeće Nove godine, se ne skida. Tek kada dodje sledeća Nova godina slike se menjaju, pa zato i imaju ime novogodišnje slike.
Noć u kojoj se proslavlja dolazak Nove godine, provodi se u krugu porodice.
Neka od pravila kojih se Kinezi drže za vreme novogodišnjeg slavlja su dakosa mora biti oprana pre Nove godine, a svako bavljenje frizurom se izbegava tokom svih petnaest dana slavlja, jer se smatra da to može doneti finansijske probleme.
U tom periodu nije preporučljivo ničišćenje kuće jer je moguće uz prljavštinu očistiti i porodičnu sreću.
Putovanje na sedmi dan nije poželjno jer donosi zlu kob, baš kao što je donosi i vraćanje odnekud osmog dana.
Izbegava se i upotreba noževa, makaza i svih oštrih predmeta, jer to donosi lošu sreću.
Ako ste u gostima kineskoj porodici, za trpezom se pridržavajte sledećih pravila:
- nemojte zabosti štapiće uspravno u posudi sa pirinčem - to se radi samo na pogrebu
- nos čajnika okrenite tako da ni nakoga ne pokazuje
- ne lupkajte štapićima o tanjir ili činiju, uvrediće te domaćina
Kineska poslovica kaze da "nebo voli ljude koji dobro jedu".
Kinesku kuhinju ponekad usporeduju i sa francuskom, najviše zbog filozofije: malo, ali dobro.
U kineskoj kulturi, hrana ne znači samo utoljenje gladi, već je i sredstvo za postizanje zdravlja.
Novogodišnja trpeza u Kini, kao i kod nas ima svoju tradiciju.
Tradicionalno, jela se na sto donose u tanjirima na sredinu stola, i svi okupljeni slobodno štapićima uzimaju iz zajedničkih posuda.
Kinezi obavezno pripremaju jela puna simbolike i neki od njihovih specijaliteta su "Jai", jelo od mahunarki, algi i bambusovih izdanaka, koje donosi dobre želje, riba i piletina simbolišu zajedništvo i blagostanje, gusti pasulj veselje, a jaja plodnost.
Dezerti kao na primer pečeno voće sa sirupom ili pohovani sladoled, služe se usred obroka uz ostale priloge, a ne kao kod nas na kraju .
Bogat kolač nazvan "Nin Go" je izuzetno popularan u vreme novogodišnjih praznika.
Za Kineze ovaj kolač simboliše uspeh. Nin znaci godina a go "visoko" tako da ako pojedete kolač to znači da se možete nadati uspešnoj godini.
Omiljena poslastica je i lotosovo seme u slatkom sirupu. Ono se služi mladombračnom paru jer njegovo ime "Lin Chi" što znači "svake godine sin" sugeriše želje domaćina.
I na kraju Srećna Vam kineska Nova godina ili ako želite u originalu:
Gong xi fa cai
Tatjana Stanić
Ovaj tekst pročitan je 4425 puta! Zasad nema komentara na ovaj tekst!
HOME |||
aktuelno