HOME |||
MAGAZIN |||
hrana 2005-11-22
ZNANJE JE UMETI JESTI !
Savremena nauka o ishrani -nutricinologija i njena naučna dostignuća, mogu tačno da odrede koji susastojci hrane potrebni ljudskom organizmu, u kojoj količini i kom obliku i ukoje godišnje doba čovek treba da ih koristi. Takodje, nutricinologija određujei kako treba da se hrane trudnice, bebe, dojilje, deca u različitim uzrastima,mladi i stariji ljudi, ljudi zaposleni na lakšim i težim poslovima. Ipak ipored svih saznanja nauke, najveći deo stanovništva na svetu hrani se premanavikama stečenim pre naučnih saznanja o ishrani, jer je ishrana starija odnauke, a moć navike veća od moći nauke.
U tome leži raskorak izmedjuzdrave i nezdrave ishrane i to je razlog svih problema koje štetna ishranananosi čoveku, a koje uslovljavaju dobro ili loše zdravlje, utiču na radnusposobnost i dužinu ljudskog veka. Dobro poznavanje i pravilna primenasavremenih naučnih saznanja o ishrani omogućuju nam danas da utičemo na većinuživotnih procesa u našem organizmu.
životne namirnice, koje činenašu hranu, ne sadrže podjednaku količinu materija potrebnih organizmu.Veliki broj namirnica sadrži obilje hranljivih materija potrebnih za održavanjeorganizma, dok drugi deo namirnica sadrži sastojke koji formiraju njegovu zaštitnufunkciju.
Osnovne hranljive i zaštitnematerije su:
- belančevine
- masti
- ugljeni hidrati
- mineralne materije
- voda
- vitamini
Belančevine, masti i ugljenihidrati sagorevaju u ljudskom organizmu i obezbedjuju mu toplotnu energiju. Ovatoplota, stvorena u procesu razmene materija, meri se kalorijama:
- 1gr belančevina proizvodi4,1 kaloriju
- 1gr masti proizvodi 9,3kalorije
- 1 gr ugljenih hidrataproizvodi 4,1 kaloriju.
Pravilan način ishrane ne značiodricanje od hrane, već uspostavljanje ravnoteže sastavnih delova obroka.
Ispravan način ishranepotreban je i zdravom i bolesnom čoveku. Gojaznost, kostobolja, dijabetis,bolesti krvnih sudova, posledica su pogrešne ishrane, kao što su bolesti uslednedostataka vitamina (pelagra, skorbut, rahitis) ili minerala (anemija) rezultatneuravnotežene i nedovoljne ishrane. Umerenost u ishrani bitan je element fizičkogi psihičkog zdravlja, a ono zavisi i od dobrog varenja u organizmu, koje, opet,zavisi od načina pripremanja jela, dodatih začina i dužine pripreme.
I tako stižemo do kuvara. Svepriče o nauci ishrane počinju i završavaju se za trpezom.
Umetnost ili veština, naukaili navika,
znanje je
UMETI JESTI!
FreeWebSubmission.com Olgica Krsmanović
Ovaj tekst pročitan je 5541 puta!Poslato
1 komentara
HOME |||
hrana