HOME |||
MAGAZIN |||
hrana 2006-06-05
Pirinač
Pirinač danas predstavlja osnovnu hranu polovine čovečanstva. On je, posle pšenice, najrasprostranjenija zitarica. Skrob iz pirinča lakše se vari od onog iz testenine i krompira, a pruža duži osećaj sitosti.
Integralni pirinač je jedna od nastarijih uzgajanih biljaka, koja predstavlja najidealnije izbalansiranu namirnicu i najzdraviji je zato što obiluje biljnim vlaknima i drugim dragocenim supstancama, među kojima su i liponska kiselina, koja oslobađa jetru od toksičnih materija i poboljšava apsorbovanje hranljivih sastojaka, kao i gamaoritanol, moćni antioksidans.
Pirinač sadrži aminokiseline, protein, calcijum, gvoždje, vitamin B i minerale. Od minerala, obiluje selenom, strukturnog elementa enzima glutationa, koji štiti organizam od tumora.
Smedji, integralni pirinač je prehrambeno mnogo vredniji od belog pirinča. I kod ove je žitarice čovek učinio svoju klasičnu grešku: plod, koji je u prirodi izrazito vredan i bogat važnim hranjivim materijama, kroz proces rafinisanja se bitno osiromašuje, što dovodi do celog niza problema vezanih za korištenje rafinisane hrane.
Po svojoj hranjivoj vrednosti ,
paraboiled pirinač nalazi se između integralnog (smeđeg) i belog pirinča. Priprema se posebnim postupkom parenja i da bi se sačuvale hranjivi sastojci. Naime, dok je pirinač još u ljusci, on se namače, pari i suši kako bi se u tom procesu, pre ljuštenja, "naterao" prelazak hranjivih sastojaka iz ljuske u jezgro.
Stoga ukoliko recept zahteva beli pirinač koristite radije paraboiled.
Pri sastavljanju svakodnevnih jelovnikabitno je Belančevine iz pirinča slagati i udruživati s onima iz mahunarki, čime dobijamo celovit unos svih potrebnih aminokiselina.
Pirinač se deli na četiri grupe u zavisnosti od veličine zrna:
1.
Kratko zrno je najmanje i najtvrdje a sadrži najviše minerala i visok nivo glutena. Prirodno je slatkastog ukusa i preporučuje se za svakodnevnu upotrebu.
2.
Srednje dugo zrno pri kuvanju postaje malo mekše i više vlažnije nego pirinač kratkog zrna. Preporučuje se za svakodnevnu upotrebu.
3.
Dugo zrno je lako i kašasto kad je skuvano, pa se preporučuje u toplim podnebljima. Može se koristiti za pudinge i poslastice.
4.
Slatki pirinač sadrži najviše glutena i bogat je proteinima. Može se nekad pripremati za obrok, pogotovo pomešan sa pirinčem kratkog zrna. Od njega se pravi moči (mochi), praznična jela itd. Preporučuje se za decu, bebe i dojilje zbog svog hranjivog sastava.
Pirinač se drži na hladnom, tamnom mestu u dobro zatvorenoj posudi. Treba ga držati odignutog od poda da bi se sačuvao od vlage.
Ukoliko pirinač sameljemo, dobit ćemo izuzetno pirinčano brašno koje je odlično za pudinge i kolače.
Kod nas možete nabaviti: integralni pirinač duguljastog i okruglastog zrna, parbolied pirinač, bio-integralni pirinač, pirinčane integralne pahuljice itd.
Tatjana Stanić
Ovaj tekst pročitan je 7155 puta!Poslato
2 komentara
HOME |||
hrana